Thursday, August 04, 2011

Three Things Grateful Thursday

I am grateful for my good friends who cook and share a lunch with me and are great company.


I am grateful for the days off, when I can get rest and recharge for my next training cycle. Being nervous about not running today just reminds me how glad I am that I actually can run.

I am grateful for my new blogging friends with whom we share our joys, pains and fears and help each other to stay motivated. (Yupiii for the girls' first triathlon plan for 2012!!!)

What are you grateful for? Do you like your days off? ... comments in Czech are welcome and desired! :-)

3 comments :

 1. Dneska mám volný den a mám opravdu radost :-D Jsem unavená a to trénuji jen necelé dva týdny... Ale mám radost z toho, že jsme domluvily ten triatlon a jsem vděčná, že to mohu s někým sdílet. Je to pro mě velká motivace a těším se. :-) Jinak, víš, že máme skoro stejnýho psa? :-D

  ReplyDelete
 2. To je jasný, že jsi unavená, mě dal dost zabrat nástup do tvrdšího tréninkového režimu s trenérem - a to už jsem před tím běhala docela dost, ale přesně první dva týdny jsem byla úplně KO.

  Jééé, teď koukám znova na foto u pohádky o pejskovi a kočičce a fakt jsou si podobní :) Ten můj je teda čistokrevný oříšek a všem se děsně líbí a pořád by někdo chtěl štěňata :D Docela sranda!

  No a s motivací máš samozřejmě pravdu ... blog sice zabírá čas, ale je to super nakopnutí ta parta lidí okolo se stejným zájmem - jako například řůžová :)

  ReplyDelete
 3. It was a pleasure to spend lunchtime with you (how did they say? share your lunch with the real friend? ;)) and get out of my daily working routine - at least for a while :)

  ReplyDelete