Thursday, August 11, 2011

Three Things Grateful Thursday

I am grateful for the doctor clearing my ankle for running today. It is only tired of the increased mileage and change of form. I should get gel inserts for the heel part in my shoes and I am good to go again! Yupiiii!!!

I am grateful for rediscovering the joy of bike riding due to my ankle problems. The shoe fits great as I red Lance Armstrong's It's Not About The Bike over the weekend and am reading Every Second Counts right now. If you are searching for great inspiration and motivation books, go for these.

I am grateful for having inspiring friends and seeing I can inspire sometimes too :)

What are you grateful for? Do you like your days off? ... comments in Czech are welcome and desired! :-)

4 comments :

 1. huraaaaa! gratulace... hlavne pomalu zpet, znas to :-)

  ReplyDelete
 2. Já vííím, sama o tom kážu a pak takhle dopadnu :-)

  ReplyDelete
 3. Já byla dneska, spadl mi řetěz, přijela jsem domů celá černá, bolí mě záda, nohy a to jsem byla jen hodinku. Ale paráda - jsem spokojená... :-DD Tak snad to bude lepší a lepší a brzy budeš běhat zase jako laňka ;-)

  ReplyDelete
 4. Super, jsi šikula. V dalším článku z dneška to popisuju. Dneska ráno konečně běh! Stejně už bych kolo třetí den za sebou nedala - mám děsně otlačenej zadek! .. nevýhody hubnutí :) :) :) Tak teď hlavně hezky pomalu ... už aby se Ti manžel uzdravil a jezdil s Tebou, abys měla servisáka a nemusela řetěz nahazovat sama ;-)

  ReplyDelete