Sunday, October 16, 2011

Necessary Pink Marathon Equipment

As I am getting back to the running routines, still with lot of cross training in order to get my left calf / shin back to normal, time has come to plan for the NYC marathon. Getting ready involves lot of pink stuff - pink French manicure for my toes being one of them :) I know they will be hidden in the compression socks in my running shoes. But I will know they are there, hot pink crazy punk toe nails that will help me keep going and rock the race!


Weekend workout: ran 4.4 miles on Saturday at 8:27 min/mile pace - very happy with that run, I can still feel the left calf, but it's getting better and better each day even with me running on it every other day. Sauna for recovery and relax today. Good night and good luck, happy running everyone! :)
_____________________________________________________________________________________________
Please help me help the kids! I'm running the NYC marathon to support the Team Hole in the Wall

13 comments :

 1. Bez růžový francouzský manikůry by to nešlo, to je jasný ... :-D Je super, že už zase běháš, gratulace a ať se to dál lepší ;-)

  ReplyDelete
 2. Jejda já jsem asi sto let za opicema, růžovou francouzskou jsem ještě neviděla nikdy :D Ale dobrý, inovace musí být :) Držím palce.

  ReplyDelete
 3. :-)) no jiste.. ruzova musi jit i zevnitr! Takze, hlavne musis i myslet ruzove! :-)) Cekam uz dlouho, kdy napriklad PIMka udela ruzovy koridor :-)))) Ruzova forever!

  ReplyDelete
 4. Je pro mě vážně těžký tohle nějak komentovat :)))) Snad jen aby ti ta růžová zůstala i po doběhu cílem :) Takový testík, zda je "francouzská" kvalitní :)

  ReplyDelete
 5. So jealous of your toenails! :) They still look all fresh and new! :) I'll have to show you my battered feet. ;)

  ReplyDelete
 6. Tak tuhle přípravu na maraton asi netrumfnu. :D

  ReplyDelete
 7. Jituš & Blondýna: Díky za podporu a za pochopení, jsem ráda, že aspoň někdo mě chápe :)

  s0c: Dělají se i pekelnější věci, já mám vždycky zásadně klasickou, ale říkala jsem si, že na první maraton je třeba se trošku "odvázat" :D

  Secan: Pokusím se nezapomenout udělat i fotku "after" :D :D :D Plně chápu, že některé věci jsou pro muže poněkud nepochopitelné ...

  Advid: Ale vzhledem k těm zářivě zeleným návlekům bych řekla, že děláš pokroky :)

  ReplyDelete
 8. Silly Girl Running: We will see how they do after the NYC. You are doing like four times more distance than I do, so that's at least some benefit for me ... They are actually gel toenails and that makes them survive pretty damn good. Concerning your toenails, I would say: "scars" are the proof that you are fighting really hard :)

  ReplyDelete
 9. Barborkas: Mám takhle zelenou i mikinu, triko a taky je to barva naší svatby. :-)

  ReplyDelete
 10. Advid: Tak to je super!!! Konečně chlap, co má aspoň trochu pochopení :) Nemusíš mít růžovou, ale prostě ujíždět si na nějaký barvě je fajn a basta :)

  ReplyDelete
 11. ujizdet na barve... to je vono! Spravne! Kazdy nejakou ma :-)

  ReplyDelete
 12. A že nevíte, jaké jsem si koupil dnes na maratonském expu tričko? :-D

  ReplyDelete
 13. Založíme nový klan barevných nadšenců! :)

  ReplyDelete