Wednesday, October 12, 2011

Summary of September Training

September. Big month for my NYC marathon training (please, help me help the kids!). Or at least that is what I thought, until my left calf/shin decided to think otherwise. My body decided the opposite and me dealing with the mood swings afterwards result in posting the recap this late ... After sorting out the problems with my right ankle back in August, I was even more eager to add the mileage and intensity for the workouts. The intensity increase was only approved by the results from Vienna Women's Run (7.5 km at 7:17 min/mile = 4:32 min/km). Unfortunately yet again I did not listen to my body properly :( The result = I am in full triathlon training in orded to get ready for a marathon. Yes, I am one crazy hot pink runner and officially approved Badasstinista!

The left calf was already sore before Vienna and same after. I did the killer hill repeat workout with The Coach afterwards, did not help. The final was two-a-day workout on Sept 21 just before leaving for my business trip (Travel Running Ups & Downs ... also includes Oktoberfest photos). When went for my morning run, the calf was so sore that I wasn't sure about running at all. And I should have listened. I even completed the second half of the workout in the evening at the hotel's treadmill, but that was last running for a long time :(

The Nike+ recap looks really said, though the number of running workouts is same as in August, the distance also almost the same, I previewed totally different graph. The Garmin connect looks way better (click on the picture to get the readable version). I simply do other cardio workouts in order to keep my endurance up and I will trust in what I trained since April and what stayed in my legs. The calf/shin looks way better this week, so I hope to be including running back again. Lesson learned: I need to keep cross training in my routine. So no more injury healed, let's get back to running only with some strength training with The Coach (as I did in August). Swimming and spinning/bike/stationary bike will definitely stay in my training.

Last but not least: thank you, thank you, thank you for all your support!!! For the sneaky emails and comments asking if everything was OK when I wasn't posting much last week. Thank you for your thoughts, remarks, links to interesting and/or fun stuff and notes of encouragement. You are the best and keep me going!

_____________________________________________________________________________________________
Please help me help the kids! I'm running the NYC marathon to support the Team Hole in the Wall

7 comments :

 1. Když byl Ondra v nejdůležitějším tréninku na svého prvního ironmana, onemocněl nějakou virózou, která ho vyřadila na několik týdnů. Bál se, že mu to bude chybět a že to nedá (a to nedělal skoro nic) a všichni ho uklidňovali, že takhle tvrdej trénink jen tak neztratíš a že má natrénováno. A měli pravdu. Nějakých pár týdnů nemůže zkazit celoroční přípravu, maximalně může zpomalit pokrok. Ale už prosím tě brzdi, ať se mi na prvních metrech triatlonu hned neztratíš - chci tvá záda vidět aspoň v prvním depu.... :-D :-D ;-)

  ReplyDelete
 2. Mas muj velky obdiv, jak to zvladas. Fakt me to motivuje. Mimochodem v po,st,pa mam pristi tyden plavani (30,30,40min). Kam chodis plavat? Ja to radsi napisu mailem, to bude delsi :) Mozna bychom to spolecne plavco nekdy pristi tyden zvladly. Kazdopadne porad drzim vsechny palce!

  ReplyDelete
 3. Obdivuju Te! Hlavne tu pozitivni motivaci.. ze se nenechas odradit! To je fakt super! Jsi pro me velkou motivaci... !! P.S. Co ten Strahov? Je lepsi nez Radlice?

  ReplyDelete
 4. Jituš: Díky za podporu, taky tomu věřím, co jiného mi taky zbývá. A neboj, já polevím. Ale musíš si uvědomit, že mě můj "A" závod teprve čeká, zatímco většina z vás má teď mimosezónu a sbírá síly do tréninku na tu další ... :) A neboj, jak se znám, tak se zamotám do neoprenu a budu Tě dotahovat minimálně celý kolo :D

  s0c: Moc děkuju za podporu a za držení palců, víc mailem :)

  Blondýna: Strahov taky není žádná velká výhra, ale přijde mi o trochu čistší a hlavně bych řekla, že tam nejsou takové davy jako v Radlicích. No a já to mám minutu z domova. Ale je to jenom 20m, takže se člověk točí dokola jak pes za ocasem :) Jo a je třeba zůstat pozitivní, jinak bych se z toho zbláznila a bláznivá už jsem dost i bez toho :D :D :D

  ReplyDelete
 5. Blazniva mozna jsi (ale kdo neni..) ale krasne ruzove blazniva :-))

  ReplyDelete
 6. :D jo, jo, dneska nebo během víkendu bude růžové překvapení. Malé, ale Ty to určitě oceníš :-) A jinak, růžové bláznění je prospěšné a pozitivní, to je jasná věc! ;-)

  ReplyDelete
 7. Fakt? tyjo... to se teda tesim :-)) Verila bys tomu, ze nemaji ruzovy bezecky pas? Podle me prichazi o velkou cast klientu :-)))))))

  ReplyDelete