Sunday, January 29, 2012

VŠ Liga 10km Race Report

VŠ Liga means university league and it is held in different sports. Distance running among them. The Coach had the great idea (he has only great ideas of course!) of me running some race as a test to see how am I doing with the training etc. It did not seem for me to be able to do this race yesterday (Saturday January 28), so I previewed to do Wednesday evening on the track in Pardubice. That would have been great opportunity to meet with Jitka and Ondra again and still better than running the hard test on my own in a park or so. Finally I was able to take part in the race yesterday, so I was spared of the 25 crazy laps on the track, maybe next time. How did the race go? Keep on reading...

I had enough sleep (not true for most of the previous nights of the week), walked the dog in the morning, fueled myself up for the race and was ready to go. It might have been some time since the last race and especially since the last race I was running on my own with no buddies to check up whether I have everything. Of course, I forgot my Garmin - realized it half way there in the car. But still had enough time to go back home to pick it up. No more spare time, here comes the stress. I will not talk about proper pre-race preparation, concentration and stretching. I did warm up and stretch, but it was far from ideal. I met few running friends at the start, chatted a little and there we were for the start. I knew that The Coach suggested I should be able getting closer to 4:30 min/km (7:14 min/mile), so I previewed to start around 4:40ish min/km (7:30 min/mile).

Basically, given that it was bellow 0 degrees Celsius and I did not do any speed work at that paces, I went off way too fast. The first time I wanted to give up was at the fourth kilometer - before the half way point! It was a tough fight with ups and downs, but mainly downs, I was not ready to be suffering that much. Then I only wanted to be at the finish line. I was seriously thinking about giving up at least three times during the race. But come on, you can run 26.2 miles (42.2 km) and you will have a problem to finish a 10 km race? No, I am not that kind of girl! One of the toughest races of my running "career". The pace was slowing with every mile, paces above 8:00 min/mile started to creep in during the second half. I did not check the actual time, only pace and heart beat. I was hoping to go under 50, going above would have been really shameful for me at this point - going under 50 minutes last year was a great achievement. It is all about pushing your limits ...

I managed to speed up for the last few hundred meters as you can see on the Garmin splits. Official time: 47:47. The Coach was hoping for something closer to 46 minutes and so was I. But honestly given the feeling I had throughout the race, I was more than happy to have set a new personal best for the 10 km. I hope it will not last long :) How surprised was I when I realized that I placed 3rd among the women on the 10 km course (there is also 5 km race at the same time). Who cares that the girls at first two spots ran both approximately 7 minutes faster than I did??? I think I am running this race next month again (it is held every last Saturday of the month), hoping to do better. Yep, The Coach said it might be helpful keeping my heart rate bellow 175 BPM for the first half, so I do not produce that much lactate in my muscles ... I will know better next time :)

To complete the stats, I did easy recovery jog today, little more than 5 km / 3 miles.

How were your weekend workouts???


Photo gallery of the race ... you can see my proper pre race stretching :)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

19 comments :

 1. Hezky, na takovy nudny trati v takovem pocasi uzasny vykon. A hlavne, ze jsi to nevzdala :)

  ReplyDelete
 2. s0c: Dííík, souhlasím s Tebou - hlavně, že jsem to nevzdala, ale tentokrát to byl opravdu velký boj. Doufám, že se máš fajn! :)

  ReplyDelete
 3. Tak v ramci moznosti, je ted vsechno takovy docela divoky... dik :) A drzim palce, at to priste jeste vylepsis! Mozna bych v ramci prochazky mohla prijit fandit, uvidim, jak to vyjde :)

  ReplyDelete
 4. Tak dej urcite vedet, jestli pobezis priste, az budes vedet urcite a pokud se pujdu projit, moc rada zvolim trasu kolem startu/cile :)

  ReplyDelete
 5. beh nadhera, treti misto super, ale ten cas!!! Ten cas.. 47:47.. to je z rise snu!:) gratuluju k numericky krasnymu casu, kazdej to neumi!:)
  At se ti hezky beha! 12:)

  ReplyDelete
 6. wow! tak to je fakt super! Mam radost za Tebe.. Priste bude zlata? *mrk* :-))

  ReplyDelete
 7. gratulace ;) Jen škoda, že nepřijedeš... :(

  ReplyDelete
 8. 12: No to víš, výkon není důležitý, důležitý je dobře u toho vypadat - resp. v tomhle případě dobře vypadá výsledek. Až to bude 40:40, tak budu trochu spokojenější ;) Hezký běhání, snad u toho neumrzneme!

  Blondýna: Uvidíme, ty slečny přede mnou měly přece jenom 7 minut náskok :o

  Jituš: A co kdybys přijela s Ondrou 25. února Ty??? Běží se tam i 5 km, takže Ondra by dal desítku a Ty pětku a pak bychom mohli vyrazit na nějaký kuky luky po Praze :)

  ReplyDelete
 9. Pozor, pozor, v článku je přidán odkaz na fotogalerii ze závodu :)

  ReplyDelete
 10. Barborka: Pěkný, příště to bude pod 45. :)

  Běžkyně na 10. fotce od konce je dobrá. :-)

  ReplyDelete
 11. Taky testovací desítka, ale u mě trochu rozpačitá http://blog.pokludovi.eu/2012/01/28-ledna-hulmenska-desitka/

  ReplyDelete
 12. Pěkný výkon, krásný čas a hlavně - vydržela jsi až do konce přesto, že jsi ze sebe udělala "taveňák" hned na začátku - v tom má tvůj trenér absolutní pravdu:-), ale to je naprosto normální - mě se to "daří" u více než 60% závodů i když si vždy říkám, že začnu pomalu :-))) Ať se ti dobře běhá a tvůj čas jde postupně dolu až k 40:40 :-)

  ReplyDelete
 13. Kuky luky zní velmi dobře... :-D Ale pokud to dopadne podle plánů, budeme v Zell am See, na prodloužený víkend. Nechceš tam třeba dojet na lyžovačku? :-D

  ReplyDelete
 14. Báro, kurnik dobrej čas, ale co ty tepy? To bylo slušný prošťouchnutí, co? :) Nejsi z toho nemocná? Jako respect s tímhle výkonem v tomhle počasí :)))
  Jo a bez sukeně ti to běhá líp, mi přijde :) :) :)
  P.S: Kuky luky zní dobře :D

  ReplyDelete
 15. Velmi slusny cas! Tady se lame chleba jestli stoji za to se honit o bednu za ostatnimi (u zenskejch). Ale ty ses teprve na zacatku :) ... 47 min na 10K profrcis, ani si na to nevzpomenes :)

  ReplyDelete
 16. Advid: Dííík, doufám, že to půjde brzo, tohle byl opravdu nepodařený pokus :o Jo a ta běžkyně byla fakt dobrá :)

  Ondrej1: Pěkně, pěkně, neboj, bude líp!!! Já tomu pevně věřím ;)

  1bubobubo: Já jsem typický přepalovač :) Takže zpětně opravdu spokojenost, že jsem to doběhla. Nemáš na to nějaký recept, jak nepřepálit???

  Jituš: Zní to lákavě, ještě to probereme, chtěla bych asi tyhle závody dávat pravidelně jako každoměsíční testování :)

  Secan: No jo no, úplně to s tou tepovkou nevyšlo :o Ale prý chybami se člověk učí! Nemocná (ťuky ťuky na hlavu) naštěstí nejsem, ani po včerejších večerních 17 km, uff.
  Tak vymyslete, kdy to kuky luky :)

  Running Shadow: Děkuju za podporu, já se určitě honit chci, tak doufám, že k tomu příště budu přistupovat rozumněji :) Až se nám trochu oteplí, tak to snad taky půjde líp :)

  ReplyDelete
 17. Gratuluji, krásný čas. Vydřený, ale krásný.
  I když jsem tedy úplně jinde tak přesně jak píšeš - přeci nevzdám závod na 10 km, když běhám maratony, tak to se mi honí hlavou taky dost často.
  Ať se ti daří i nadále.

  ReplyDelete
 18. Pulec: Dííík, byl to tentokrát opravdu velký vnitřní boj, o to víc z toho teď mám radost. Musím se podívat na Neseď za pecí a přihlásit se na nějakou růžovou akcičku a naplánovat si ji v pohodovějším tempu :)

  ReplyDelete