Saturday, April 07, 2012

In Love & Night Time Running

I am in love with several new things - exactly two. The new tech toy I am writing this on. Those who know me for a while might be aware of the fact that I am an Apple addict and vivid brand ambassador. And now my portfolio is a bit more complete again :o) That is mainly blogging related love. But now to the more important love the one that involves running! My brand new running shoes! Let me introduce you to the Brooks Green Silence:


I got them in my mail the day before the half marathon last weekend. You can imagine how hard it was to let them just sit at home. But I knew that race day is not the day to break in the new shoes. So far I have run three times in them and I am seriously in love with them. I have to force myself to switch to my old Nikes for the every other runs. It is a big deal for me getting other than Nike running shoes. I have been running only in Nikes since I started in the summer of 2009. Unfortunately, you cannot get the Lunaracers in women's sizes here in the Czech Republic. I saw a deal on these Brooks, read few reviews and since Amanda is a part of Brooks ID, I was hooked. 

On the night time running note. Since I am giving myself a bit of break from the really strict pre race regimen, I was again able to enjoy bit of social life. I did my runs in the morning from Monday to Wednesday, but then I felt I needed sleep sound on Thursday so the run was left for the evening. With the circumstances, I started my run at 9:30 pm and since it was almost 9 miles, I was done with it slightly before 11 pm. It used to be unthinkable for me to go running later than 7-8 pm. But I realized it was only a mental block. Since I am totally addicted to running and my training I just do anything to get my runs in. Of course I also need to get enough sleep and proper nutritional I have the energy to complete my training. 


Little did I know that my Friday run will be even later! I got tickets for the tennis Davis Cup game. It was great fun, but I didn't know that a tennis game could actually take more than five hours! What is more it was five hours of constant battle and really interesting to watch. The outcome being that I got home at 11 pm! Since I had only 5 miler (8 km) planned and knew I could sleep in, I simply headed out on my run. Kind of crazy, but I loved it. In my Brooks Green Silence of course! Today was an easy 11 miler (18 km) and tomorrow a day off to get myself some important rest. 

What are your weekend runs/races?

Refueling after the long run, it was cool to come home and have the lunch ready.
I was starving!13 comments :

 1. Hat off ... go out in such night time ... nothing for me :)

  ReplyDelete
 2. Well, if feel like running, I go running ... and the days are just so short! :)

  ReplyDelete
 3. Jednou v létě jsem šla taky hodně pozdě, domů jsem se vracela asi v půl 1. A vlastně letní běhy kolem desáté nejsou nic výjimečného.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pro takové ostřílené běžce jako jsi Ty to není výjimečné, ale u mě je to takhle pozdě večer dost novinka :o) Ale zvykám si! Je to vlastně fajn. Běh jakékoliv podoby je fajn ;o)

   Delete
  2. To byla spíš nutnost - v horku běhat neumím, tak musím běhat v hluboké noci :o)

   Delete
 4. Brooks Silence jsou prima botky, zvláště v červeno-žlutém provedení, kde je každá bota v jiné barevné kombinaci :-) Ale moc se jim nepovedlo udělat šněrování. Asi po týdnu se mi urvalo jedno očko. To by nebylo ještě tak zlé, mnohem víc mě iritovaly tkaničky. Nejhorší, jaké jsem kdy měl, pořád se rozvazovaly.

  ReplyDelete
  Replies
  1. U mě zatím spokojenost, na tkaničkách vážu přes klasickou kličku ještě uzel a zatím dobré :o) Vymýšlím, jaké další Brooksy vyzkouším, vypadá to na PureConnect. Ta červeno-žlutá mi neladí do barevných kombinací, to doufám chápeš :D

   Delete
  2. Chápu :-) U Brooks mám pak už jen zkušenost s těmi o něco těžšími, jako jsou třeba Ghost. Ale dobře se mi běhá v Saucony Kinvara, jsou lehké a pohodlné. A mají asi 15 barevných kombinací. Třeba http://www.saucony.com/commonimages/saucony/700x700/10121-7_1_700x700.jpg nebo http://www.saucony.com/commonimages/saucony/700x700/10121-10_1_700x700.jpg :-)

   Delete
  3. Kinvary chválí hodně lidí, ale já musím postupně. Samotný odklon od Nike je pro mě velký pokrok, ale snad svoji omezenost nějak přeperu :)

   Delete
 5. Jjo, jak rika moje nejmilejsi, jasne slunecko:).. zavislak je holt zavislak:). ja to naprosto chapu.. Musela jsi si "šlehnout" :).
  taky uz jsem ze zoufalstvi behal o 1/2noci, je to kompnace dvou pocitu.. jeden je naprosto skvely, ze jsem se navzdory vsem protivenstvim, casu (pocasi)... nakonec vypravil ven behat.. a druhy je jeste lepsi.. clovek si uvedomi, ze je divnej, zavislak.. a pak se mu lip snasi to kazdodenni dotazovani, mam? nemam?.. MAM! At nam to beha! 12:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Honzo, jak Ty to děláš, že vždycky přesně trefíš hřebík na hlavičku! Jo, jo, spokojený závislák jsem a jsem na to patřičně hrdá :D :D :D
   Ať to běhá! ... Běžíš Pardubice?

   Delete
 6. Tyjo vypadaji fakt dobre. Tesim se na report az je poradne vyzkousis :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. No zatím samá pozitiva a sociální jistoty, uvidíme po zítřejších Pardubicích :)

   Delete