Tuesday, July 31, 2012

Reporting from Weymouth

I have drafted several other posts here from the Olympics, but wanted to keep you updated. Just arrived to Weymouth today to report on sailing. After two days of only walking around London like a crazy I had a chance to go out and squeeze in a short run. Hopefully more quality training will start as of tomorrow. Stay tuned for more news and photos! :o)


Some very cool running paths waiting for me here ... down the bay it is the official Olympic Sailing Village.Well deserved dinner :o) We wanted to have just the salad and some cheese, but then we realized there were burgers in the fridge that will expire in two days ... Didn't want to waste them!Check out my first official report for the Yacht magazine here (sorry, it is in Czech only.)

8 comments :

 1. Tak z tebe je taky novinarka... :) A tezce zavidim! :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. To víš, vždycky jednou za čtyři roky na olympiádě. Je to taková složitá shoda okolností, ale je to super. Jdu rychle běhat, abych mohla na vodu jít fotit :)

   Delete
 2. Jitka: Tak se dejte dohromady. :-) Barborka bude psát a ty fotit. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moje maličkost teda taky trochu fotí, Jituš je každopádně ale lepší a věnuje tomu mnooohem víc času. Škoda že ty dny nejsou nafukovací že :)

   Delete
  2. Nevím nevím... :)) Já si myslím, že to nebude tak jednoznačný. ;)
   Ale s těmi dny máš pravdu, škoda, že nejsou nafukovací. :(

   Delete
 3. wow! no teda ses opravdu husta!

  ReplyDelete
  Replies
  1. :) nevim, nevim, ale je to moc fajn ... "tak trochu jiná dovolená" :D

   Delete
 4. Báro, Ty jsi fakt žena mnoha tváří a hlavně talentu!! Klobouk dolů..

  ReplyDelete