Saturday, September 01, 2012

We Run Prague - Huge 10k PR, Huge Lesson

Photo by Nike

Since my last 10 km race I went all out was back in February the PR today was kind of expected. With my new personal best at 44:20 I improved by more than two and half minutes ... Honestly, I expected more. On the other hand I shouldn't have been. My "vacation" at the Olympics was great, but not so great for my training ... I was sleep deprived, I ate not in accordance with my usual mainly healthy self, I was tired and of course excited to be able to see all those great athletes, achievements and emotions. I was especially excited that I was able to meet in person with my biggest idol - Paula Radcliffe. I was not that excited about not training as much as I had planned and about my nutrition. I still believe that the motivational side of being part of the Olympics was more important than all those draw backs.

I was slowly forgetting about the draw backs, but the race today reminded me hardly about them. And that is good, I reached the level where every mistake and side step counts and it is important to be aware of that. The original pre-Olympics plan was shooting for sub 40 minutes. We (The Coach and I) knew that wasn't gonna happen when I came back from London, but still my form was going back up and the idea was somewhere between 42 and 44 minutes, sub 42 if I find myself in great great place. Which I didn't. I felt great yesterday on the pre-race tune up, started to believe in that sub 42, but felt nothing like that today morning.

Still, after starting the race, things went great, up to the small "hill" or better incline that took my heart rate above 180 BPM and I ignored that, the lactate came in and soon after, there came the suffering. I wanted to give up between the 5th and 9th km many times, I hated seeing myself slipping of the low 7 minut/mile pace or sub 7 pace. On the other hand, I am proud of myself for finishing and for being able to speed up after that 5th mile at 7:27. The lesson learnt? Be more careful with my heart rate in the first half of a 10 km race (did it even worse in my first 10k this year), I need to work really heard and I need to get rid of some body fat! And don't argue with me about this, it is not about beauty, I love my body the way it is. This is about performance that I want to be doing in foreseeable future.

On the other hand, I finished 600th overall and 29th woman, quite some improvement from the last year's race :)Very very late, congratulations Janae and Billy for their little baby girl Brooke who was born on August 15!


Last but not least, you know you are a runner, when you run all out a 10k, spend afternoon at the after party and decide to jog the 3 km to the bus, because it is kind of cold and you don't want to wait for a tram :) :) :) Great recovery jog!

15 comments :

 1. Ty jsi vidět všude :) hlavně tahle fotka se povedla http://www.facebook.com/photo.php?fbid=359898190757176&set=a.359897797423882.84337.114536695293328&type=1&theater

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ty jsi ale vtipálek!!! Taky jsem se tam "našla" :D :D :D

   Delete
 2. No kdyby to bylo 44:22 byl by to jeste hezci cas..:).. Gratulace! MSF! 12:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Koukám, že na tom ladění tempa budu muset ještě zapracovat :) Dík! A zítra hurá do kaluží :) Jukni na update článku :))) Málem jsem to tam zapomněla napsat, jak jsem si tak klusala ze Žlutých k Andělu, tak jsem si na Tebe nemohla nevzpomenout :)

   Delete
  2. Uz od prvniho odstavce jsem cekala, ze tady ten komentar najdu :D

   Barborka: Kloubouk dolu, zes to nevzdala a dobehla (a jeste v takovem dobrem case!). Ses dobra!

   Delete
  3. Díky za podporu, bez práce nejsou koláče a mě se to tedy dost připomenulo touhle "akcí" :D

   Delete
 3. Taky moc gratuluji a ty další desítky budou určitě v čase, který jste plánovali s trenérem.
  Jinak Michal říkal, že jste se před startem bavili. Doufám, že Tě moc nevyděsil!!?? :-)))
  Já jsem už další registraci na závod nechtěla rušit, tak jsem si tu 10tku dala jen tak hodně pomaličku (neměla jsem od zimy nic naběháno), abych noze moc nepřitížila. Cíl byl dát to do limitu, ale nakonec se mně to povedlo za 1h14m. Byla jsem nadšená a doufám, že příště to bude už jen lepší. A podle dnešních signálů nohy to vypadá, že se pomalu můžu rozběhnout, což byla další odměna! :-))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Gratuluju! K super výsledku a hlavně k rozbíhajícím se nohám, to mám radost, půlmaratonci třeste se! :) Michal je sympoš, to bylo fakt vtipný, jenom mi utekl :))) Tak ať to běhá!

   Delete
  2. Díky moc, snad to tak už konečně i bude!? Už mně to pobíhání chybělo. A neboj, Michal Ti sice utekl ze začátku, ale nakonec jsi byla o dvě minuty v cíli dříve. :-)) Ikdyž si to moc asi nemyslíš, ale měla jsi i tak super čas.

   Delete
 4. Blahopreju. Zda se, ze sis uzila fajn den a o to nakonec jde nejvic!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju moc! Byla to taková emocionální houpačka, ale to se občas stává. Naštěstí jsem se z toho ráno šla vyklusat a už je zase dobře :) Je třeba hledět vstříc budoucím cílům a nebrečet nad rozlitým mlíkem :D

   Delete
 5. Great job! Love reading about your progress!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanx! Can't wait to read your race reports for Vegas and especially Kona!!! I can't imagine training for all three sports with such intensity!

   Delete
 6. Gratuluju. Nike run Prague je pro Tebe PR setter :-))))

  ReplyDelete
 7. Gratuluji k PB - moc pěkný výkon potom trápení, které jsi popsala. Tak ať ti to i nadále běhá tak rychle, jak si přeješ :-)

  ReplyDelete