Sunday, May 26, 2013

Fat Fast Day 1

If you follow me on Instagram, you might have been wondering that I am eating some weird stuff, or weird combinations of food. Yep, I am, I went into the low carb and paleo (or partly paleo as I do eat dairy). I have experimented with other stuff, but this seems to suit me best. I am actually drafting a whole post about it. But since I do want to have this experiment online, I will post about how I tweaked my nutrition later. What I am going into now is a Fat Fast. It is a thing originally planed out by Dr. Atkins, I won't go in details as it has been thoroughly described by Jimmy Moore or Dana Carpender (check out her Fat Fast Cookbook) and many others. Basic rules: consume approx 1 000 kcal per day, aim for 90 % of them coming from fat, should not go bellow 80-85 % range. Not that easy! (Here where Dana's cookbook comes in handy!)

It is recommended to go through the Fat Fast up to 5 days, I am shooting for 3 or 2, if the fat burning jump starts fast. The reason I am doing this is to increase my fat burning abilities as I need to get rid of some more fat in order to become faster runner. No problems with my body image, nothing, I just want to run fast! :)

DISCLAIMER: I am not recommending this to any of the readers. It is pretty strict and can be very harmful, especially for people with diabetes and/or high blood pressure. Please, consult your doctor before taking on any dramatical shifts in your nutrition!!!

Day 1 Meal 1 - Coffee w 13 g of coconut oil and 30 g heavy cream = 215 kcal, over 90 % from fat.

Day 1 Meal 2 - coconut "meat" pieces - 30 g = cca 190 kcal, 86 % from fat.

Day 1 Meal 3 - egg, cheese & lard (1 egg scrambled on the fat from 19 g of lard w 7 g of Tete de Moine Swiss cheese) = 256 kcal, 86 % coming from fat.

Day 1 Meal 4 - 25 g of macadamia nuts ain't that much :( = 179 kcal, 90 % from fat.

Day 1 Meal 5 - spinach w bacon, heavy cream and Tete de Moine Swiss cheese (200 g spinach, 15 g bacon, 20 g heavy cream, 10 g cheese) = 218 kcal, 79 % from fat.

Two cups of home made bone broth are missing in the pictures - nothing exciting, necessary to keep my mineral levels in check, since I had problems with deficiency after going low carb.

Day 1 totals: 1 130 kcal consumed, 84 % coming from fat (107 g), 10 % protein (30 g) and 5 % carbs (18 g).

I went for two runs, I wasn't feeling like finishing the full 10 miles I had scheduled for today in the noon run. I guess it was because my legs being tired from yesterday, the rain and perhaps also the fat fast. Did brisk walk and 4 miles of running in the evening, felt great.

8 comments :

 1. Ahoj Baru, čo sa týka zloženia stravy, nie som na paleo odborník, ale zarazil ma ten strašne nízky príjem. S tvojou aktivitou by si mala podľa mňa pridať ešte aspoň 700kcal k celkovému príjmu. Alebo myslíš, že je to ok?

  ReplyDelete
 2. Ahoj, je to hodně málo, ale není to dlóuhodobý režim. Taky se to jmenuje půst, tzn. že v podstatě je to super, že člověk nehladoví úplně :) Max by se to mělo držet 5 dní. Neboj, jinak jím většinou dost přes 2000 kcal :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak drzim palce, nech to ma pozadovany efekt. :)

   Delete
  2. Dík moc, neboj, to se dozvíš :D Dneska mi to chvílemi lezlo na nervy, ale dokonce jsem i vyběhla :)

   Delete
  3. Ja som dnes bežala poprve s batuzkem z prace. :) Zážitok. :D

   Delete
  4. Hezky pěkně! K tomu já se pořád nemůžu "dokopat" :( Už vím, to by se mnou nemohl běžet pes a chyběla by mu tréninková dávka :D Ale určitě je to super způsob, jak navýšit kilometry...

   Delete
 3. Mně stačila čtyřtýdenní jarní kúra, kdy jsem se musela kontrolovat a omezovat :) a jsem ráda, že to mám za sebou. Bylo to přísný, ale cítila jsem se báječně. Asi nejdůležitější je, cítit se dobře, aby byla motivace to vydržet. Hodně štěstí!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Musím přiznat, že jsem trochu bojovala, jsem ráda, že to mám dneska za sebou a že už budu "normálně" jíst. Uvidíme, jak to půjde a co bude výsledek. Možná do budoucna zkusím dát takový jeden den třeba každý druhý týden. No uvidíme :)

   Delete