Saturday, April 19, 2014

Voluntary Simplicity Makes You Live LOHAS / "Uvědomělá jednoduchost" a žijete LOHAS


Exceptionally in Czech as this is Czech blogging contest :)

Zapojila jsem se do bloggerské výzvy podělit se o myšlenky na téma "Miluju přírodu, mám rád lidi, žiju LOHAS" (LOHAS = Life of Health and Sustanability), která je zároveň spojena se soutěží o velmi zajímavý balíček cen, které jsou všechny přírodní, trvale udržitelné atd. Kdo by nechtěl vyhrát? A zároveň je to příležitost podělit se o trochu off-topic neběžecké téma, které mě ale provází denodenním životem a je mému srdci blízké!

Psala jsem na téma Simple Living (jednoduché žití) nebo Voluntary Simplicity (uvědomělá jednoduchost) diplomku a od té doby se snažím věci zjednodušovat a hlavně si uvědomovat svoji volbu a nejít tupě s davem. Musím přiznat, že fakt, že od návratu z Francie a rekonstrukce našeho domu nemám u sebe v podkroví televizi tomu dost pomáhá. Nevím, co je "in" v reklamách a tak mě to ani neláká :)

Když se mluví o jednoduchosti nebo dokonce minimalismu, člověk si často vybaví krásné čisté linie, ale také odříkání na všech frotnách, které může být vyhnáno až do extrému. A i když se člověk rozhoupe a chtěl by se přiblížit tomu směru, většinou to po chvíli vzdá, protože má pocit, že to je moc velké sousto a že svůj život jen tak lusknutím neotočí. Je třeba nepodlehnout panice! ... a zapojit tzv. vědomou jednoduchost - zapojit vlastní myšlení a rozhodování. A to se netýká jenom nakupování a materiálních věcí, jde i o volbě programu, typu zábavy atd. Dělat věci, protože "se" to tak prostě dělá, nebo to tak společnost očekává je nesmírně vysilující, frustrující a neuspokojivé.

Najít si věci, které člověku přinášejí potěšení, probouzejí v něm vášeň a má z nich dlouhodobě radost, sice na začátku stojí dost práce a odvahy. Ale vynaložené úsilí se Vám vyplatí! Když budete dělat věci, které opravdu chcete dělat, budete je dělat lépe, zvládnete jich více a budete mít z každého dne radost :)

Já už jsem svojí vášeň našla :)

Pár bodů, které se snažím dodržovat já:
 • jím hodně "živých" potravin, tzn. potravin, které neprošly mnohonásobným zpracováním - ovoce, zeleninu, maso, vajíčka, za odměnu ořechy :)
 • snažím se nakupovat místní potraviny, nebo alespoň potraviny ze země, kde mají tradičně původ - ne polské mozzarelle a podobným levným napodobeninám! (Jsem velký gourmet a tak si některé potraviny z jejich tradičního místa původu prostě neodpustím - olivový olej z Itálie nebo Řecka, tyrolský špek, francouzské sýry, ...)
 • velmi často si do práce připravuji obědy, je to o něco málo levnější, ale hlavně jím to co chci, ze surovin, které chci (Protože jím paleo, tzn. žádné obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky, tak je pro mě často polední menu jenom otázkou většího či menšího kompromisu...)
 • zásadně si nekupuji věci, kterými si nejsem na 100 nebo spíš 1 000 % jistá, že je potřebuji / chci / budu z nich mít takovou dlouhodobou radost a požitek, že mě jejich koupě nebude brzy mrzet (Přiznávám, že si potrpím na některé luxusní věci, je jich ale jenom pár a opravdu ale opravdu z nich mám při každém použití radost. Většinou jejich pořízení nechávám na zvláštní příležitost, abych si té věci ještě víc vážila. ... napadá mě kávovar Nespresso, teď je na seznamu Kitchen Aid robot, protože opravdu ráda vařím, šála LV, kterou jsem dostala k Vánocům ...)
 • velmi výjimečně kupuji nové oblečení či větší věci do domácnosti - oblečení většinou doplním jednou za 1-2 roky v USA - vím, každý nemá tu možnost
 • snažím se průběžně zbavovat věcí, které nepotřebuji nebo mi přestaly sloužit (Když něco dostanu - třeba na běžeckých závodech - a vím, že to nevyužiju. Snažím se najít, komu by daná věc mohla udělat radost. Když nenajdu, nemilosrdně zahazuju. Lepší než na sebe kupit větší a větší hordy věcí!)
 • třídím odpad, máme na zahradě kompost
 • nejezdím zbytečně autem
 • naučila jsem se říkat NE
 • snažím se nedělat, co nechci dělat :) (Samozřejmě to neznamená, že bych přestala platit daně nebo tak něco. Ale snažím se nenechat se "uvrtat" do věcí, se kterými se neztotožňuji nebo na ně nemám kapacitu.)
Určitě bych toho vymyslela mnohem víc, ale co napadne Vás???

Na voluntary simplicity nebo simple living a LOHAS určitě není jednotný recept pro všechny. Každý jsme jedinečný, máme jiné zájmy, priority a vášně. Pro každého je důležitá jiná oblast života. Já třeba utratím pro někoho asi nepochopitelné množství peněz za kvalitní potraviny a suroviny, ale mám také z každého jídla radost. Někdo zase nedá dopustit na oblíbenou knihu a tak pro každého je ta vášeň jiná.

Podívejte se na kompletní přehled cen věnovaných do soutěže.


Žijte zdravě, užívejte s mírou, myslete na planetu a myslete na lidi. Buďte upřímní k sobě i svému okolí, žijte na rovinu a natolik udržitelně, abyste se za své jednání nemuseli stydět. A do pojmu „jednání“ započítejte cokoliv, co děláte během dne, to, co doma jíte, jaký odpad za sebou zanecháváte, v čem perete, čím jezdíte, jak mluvíte s lidmi, případně jaké zlo/dobro předáváte vašim dětem. ŽIJTE LOHAS!


6 comments :

 1. S tímhle se ztotožňuji a pracuji na podobných principech. Prima čtení :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju moc, musíme už se konečně potkat :)

   Delete
 2. Líbí se mi jak jsi to napsala.
  R.

  ReplyDelete
 3. skvelej clanek!
  ad obedy do prace. (pracuji s muzem ve stejne firme) a varim obedy (a vecere- neb jsme tam casto dlouho) kazdy den! Ano, kazdy. Uz davno jsem prestala delat kompromisy co se jidla tyce. A tak je pro me "mistickovani" jedinou sanci. Z pocatku se mi /nam/ hodne smali.. ale postupne vsichni prisli na to, ze je super jist jen to co CHCI jist.. a tak spoustu kolegu uz nosi misticky od svych manzelek taky :))))

  Spoustu bodu mame stejne - nakup obleceni, zbavovani se veci, jizda autem /casto chodim se psem pesky z prace /cca 3km/ - aspon udelam neco pro nas oba i pro planetu, tridim odpad...
  jsou ale veci, na kterych musim jeste zapracovat - jsem magor do kosmetiky a tak ji asi kupuju vic, nez bych potrebovala /ano, snazim se kupvoat prirodni, ale vis jak MAC je MAC :))))/

  Diky za takovy clanek, dokaze cloveka popostrcit zase o kousek spravnym smerem..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jůůů, moc děkuju za podporu! Musím říct, že Tvoje obídky a vůbec jídla mě moc baví, ale to my dvě víme, že si "sedíme", i když se zatím známe pořád jenom virtuálně! A je super, že přes počáteční posměchy jsi kolegy naučila, že to jde i jinak :)

   No a k té kosmetice atd. ... o tom to je, nemusí to člověk tlačit za každou cenu. Když mi prostě přírodní kosmetika nedá to, co chci, tak si koupím MAC! A basta :) Stejně jako u surovin a jídla. Snažím se kupovat české, ale sýr si prostě koupím francouzský :) A radši méně, ale kvalitní!

   Delete