Wednesday, October 29, 2014

Excited For Swimming With Garmin Swim

Just a quick update about non-running. Finally got my hands on Garmin Swim ... had the watch available before but did not find time to actually go swimming. Now with my right foot hurting in a way that I can't run (or better say shouldn't as I ran both Chicago Marathon and Nike Women's Half Marathon in SF), I had to take on different activites. I am like a drug junkie ... addicted to endorphins.


I only had one session with Garmin Swim so far on Monday, it is so cool that I don't need to track number of pools I swam ... because I never remember and always get confused :D I actually swam 1 550 meters, meaning the watch got confused only 3 times, which I think is pretty good. You can easily see the values once you transfer the data to your Garmin Connect account (wirelessly through Garmin Express application, the watch comes with special USB dongle for your PC / Mac for the transfer) - shown bellow.


I think that using Garmin Swim to track my swimming can have the same motivational impact as Nike+ shoe sensor + iPod had when I took on running back in 2009 :) For more about Garmin Swim check out DC Rainmaker's in-depth review.

And just to give you complete picture, I flew in from US on Wednesday and on Thursday I already "had to" buy myself a bike trainer so I can continue exercising at home and getting my endorphines in. I  know that from short term going to the gym would be cheaper, but in long term this will be great addition to my running and will help me to build the base without overloading my joints etc.6 comments :

 1. Pekné hračky :) Ale aj tak Ti želám skorý návrat k behaniu!
  Miro

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju moc! Ani nevíš, jak se na běhání těším! :))) A nechci to zakřiknout, ale včera a dneska mám konečně pocit, že se chodidlo začíná zlepšovat - hurá :)

   Delete
 2. ...taky o nich uvažuju...zatím si na "normálních" garminech mačkám Lap...:-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vidíš, to mě nenapadlo, já si jenom počítala v duchu a to mi nikdy nevycházelo :D

   Delete
  2. ...no jo, swimy jsem včera zakoupil a byl s nima poprvé plavat... plavecké grafy na GC v provedení "modern" vypadají úchvatně :-) ...už jenom trochu zlepšit vlastní plavní a bude to super :-) Na závěr osobní otázka, na kterou nemusíš odpovídat :-) (proč) neuvažuješ o triatlonu ? :-) Ať se daří!
   R.

   Delete
  3. Mám radost, že se Ti Swimy líbí :) Já je mám zatím na test, ale asi si napíšu Ježíškovi :-) Jenom ten moderní GC mi nějak nesedí ... možná plavecké grafy ano, ale bohužel spousta jiných funkcí mě pořád nutí vracet se ke starému.

   A k tomu triatlonu ... asi především proto, že "neumím" plavat. Nejsem plavec "od malička" a to je vždycky těžké někam to vytáhnout. Plus tedy nedokážu si upřímně představit připravovat se na tři sporty. Zase triatleti říkají, že to má svoje velké výhody.

   Děkuju moc za podporu a těším se na Tvoje plavecké pokrotky! (chystám se taky na nějaké lekce....)

   Delete