Sunday, June 28, 2015

Vltava Run 2015

Vltava Run was my first team relay race experience and boy did I get hooked!!! After the disappointment of Prague Marathon, this was a perfect opportunity to be happy about running and racing again. I ran as a member of the Run the World Beasts team ... prettty ambitious and fast bunch of runners. Quick photo report follows. We mmanaged to finish 8th out of 178 teams!!! Great  motivation for next year!

Running with the fast people means afternoon start, yay, beautiful weather! Let's do this!

Likee seriously we are gonna sleep here? It's just little cold :D

Mornning coffee relax!

Thanks to my employer, we had big SHERLOG van to use - pretty useful for relay race!

Relax before running our first leg.

Morning, 2nd leg of the race ... Jakub runs faster than the camera :)

I literally lived off UCAN during the race, not really time to stomach big meals. The UCAN snack bars are beyond amazing!!!

After my 2nd leg ... almost 8 km, rolling hills, 4:30 min/km (7:15 min/mile) average pace = happy me :)

Compex recovery for my foot between legs!

Total Royal Bay compression for recovery and better performance. My quads were smashed after 2 legs, so extreme quad sleeves saved me!

Pure Coco coconut water for hydration :)

Run the World Beasts: 6 of 11  team members - from left: Vojta, Jakub, Honza, Roman and Peter

Beautiful view of Slapy dam!

After my last leg, it was super hot and super hilly!

Finisher photo!!!

See you next year!

3 comments :

 1. Gratuluji k výkonu! :)
  Chtěla bych se zeptat, ráda bych teď o prázdninách chodila běhat po ránu, ovšem když se nasnídám - ovesná kaše nebo celozrnný chléb s cottage sýrem, je mi po tom těžko a musím počkat minimálně 2hodiny než mžu vyrazit,ale to už se mi pak vůbec nechce. Chtěla bych se naučit běhat nalačno, ale stále mám pocit, že když se nenajím, nebudu mít tolik energie a nepodám dobrý výkon, což je ale jenom v mé hlavě, nicméně, co třeba půlka banánu ? Můžu pak hned jít běhat? Jde mi nejen o požitek z běhu ale i o redukci:) Děkuji za odpověď.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj (bohužel nevím jméno) :) Máš dobré uvažování - dá se chodit i na lačno, to je dobré pro volné klusání na pohodu. Tělo se tím naučí lépe pálit tuky a to se Ti může hodit na delších bězích / závodech. Doporučuju přesně něco malého, co Ti nevadí v žaludku - každý to má jinak, ale mě funguje právě ten banán - půlka nebo klidně celý. A nebo si beru Generation UCAN - je to hodně specifický sacharidový nápoj, co se uvolňuje pomalu a dlouho vydrží. Takže volné pohodové běhy bych šla na lačno a když si chceš dát trochu do těla, tak si před tím něco dej :) Snad je to pochopitelné :) :)

   Delete
  2. tip: na lacno trenuji s aminokyselinami a jsem ok :)) (BCAA)

   Delete